- Szkolenie i tresura psów - Piła
kompleksowe szkolenie psa przewodnika osoby niewidomej
W 2002r. będąc już na emeryturze przeszkoliłem pierwszego psa - labradora (pochodzącego z mojej hodowli) dla osoby niewidomej z Piły. Pracę tę początkowo potraktowałem w kategorii wyzwania.
Szkolenie psa przewodnika osoby niewidomej to bez wątpienia najtrudniejsze z wyzwań, jakie stają przed treserem psów. Podejmując się wyszkolenia psa przewodnika trener bierze na siebie niejako odpowiedzialność za osobę niewidomą, której ten pies przez następne kilka lat będzie towarzyszył w życiu codziennym.
Z tego też powodu ogromną wagę przywiązuję do właściwego wyselekcjonowania psa, często jeszcze szczeniaka, a następnie do wielomiesięcznego jego szkolenia.
Każdy pies jest inny i ma swój unikalny charakter. Stąd też szkolenie psa przewodnika osoby niewidomej jest bardzo mocno zindywidualizowane.
Szkoląc psa asystującego osoby niewidomej korzystam z doświadczenia jakiego nabyłem w czasie swojej przeszło 40. letniej pracy z psami oraz wykorzystuję wiedzę, jaką zdobyłem na specjalistycznych szkoleniach w czeskiej Pradze oraz w Birmingham, w jednej z trzech szkół szkolących takie psy w Anglii.
Pies przewodnik osoby niewidomej musi chakateryzować się szeregiem unikalnych cech, które przy innych specjalnościach nie są aż tak ważne, a często są nawet nieporządane. Cechami takimi są np.
- zrównoważenie psychiczne,
- posłuszeństwo i koncentracja,
- umiejętność poruszania się w ruchu miejskim,
- i wiele innych
Pies przewodnik przez jedną osobę niewidomą będzie oceniany jako fantastyczny i wspaniały, dla drugiej osoby będzie kompletnie nieprzydatny. Bierze się to z tąd, że osoby niewidome korzystające z pomocy psów asystujących często różnią się oczekiwaniami, a ich orientacja w terenie i tempo chodzenia są skrajnie inne. Dlatego tak ważnym elementem jest odpowiednie dopasowanie psa do osoby niewidomej, uwzględniając również jej warunki fizyczne.
Po wielomiesięcznym szkoleniu pies przewodnik osoby niewidomej przechodzi egzamin sprawdzający poziom wyszkolenia. Warunki egzaminu sa ściśle określone w wytycznych Polskiego Związku Niewidomych - pies musi wykonać wszystkie zadania tak, jak by pracował z osobą niewidomą. Dopiero po pozytywnym zdaniu egzaminu pies zostaje przekazany osobie niewidomej, która przechodzi kilkunastodniowy kurs zżywania.
Kursy zżywania odbywają się w miejscach zamieszkania osób niewidomych. Jest to ważny element, dlatego że przekazywany pies ma już opanowane podstawy prowadzenia, natomiast w nowym miejscu musi zaprzyjaźnić się z osobą (a nawet rodziną niewidomego) oraz nauczyć nowych najważniejszych tras. Na kursach tych osoby niewidome uczą się obsługiwania psów, zapoznają się z wiedzą kynologiczną i wskazówkami tresurowymi oraz praktycznie poznają i uczą się funkcjonowania z psem.
Od 2015 r.wspólnie z treserką Barbarą Patoletą przejęliśmy Fundację Okulistyczną VIDE, w ramach której oddaliśmy w ręce osób niewidomych kolejne psy asystujące; w 2016 r.- 6 psów w ramach programu PFRON.
Przekazywane rasy psów to głównie labradory retievery (które w ocenie wielu specjalistów na całym świecie mają najlepsze predyspozycje do tej pracy), ale także inne: goldeny, flaty, owczarki niemieckie i belgijskie w tym malinois, owczarki szwajcarskie (białe) oraz labladoodle.
Wyszkolone przez nas psy poddawane były ocenie pod kątem wyszkolenia i stanu zdrowotnego. Każdorazowo wypadały co najmniej na ocenę dobrą.
Wyszkolone psy po kursie zżywania otrzymują certyfikat psa asystującego - przewodnika osoby niewidomej. Jest to dokument potwierdzający wyszkolenie psa, a także informujący, że osoba niewidoma ma na mocy ustawy prawo do poruszania się z psem w obiektach użyteczności publicznej, obiektach sakralnych, środkach komunikacji i innych.